Co dělat, když najdu opuštěnou kočku

1. Našel/našla jsem opuštěnou kočku. Co mám dělat?

Vaším prvním úkolem je zjistit, jestli vůbec kočka vaši pomoc potřebuje. Ne všechny smutně se tvářící kočky, které potkáte venku, jsou bez domova. Možná je čičina jenom na lovu a večer má v plánu vrátit se do tepla ke svým majitelům. To je vcelku běžná situace na venkově, ve městech už méně.
Pokud je ale kočička zjevně nějakou dobu zanedbávaná, hladová, pohublá nebo dokonce zraněná, přichází vaše chvíle. Je čas na odchyt.

2. Odchyt opuštěné kočky

Pokud je kočička dostatečně zvyklá na člověka a přiběhne na zavolání, máte vyhráno. Připravte si přepravku a kočku do ní umístěte.
Pro odchyt kočky, která má ze člověka strach, je potřeba odchytová klec. Do odchytové klece se umístí něco dobrého na zub a natáhnou se spouštěče. Pokud odchytovou klec nemáte, určitě se nám ozvěte. Odchytovou klec vám zapůjčíme nebo odchyt u komplikovaných případů zajistíme.

3. Návštěva veterináře

Kočku máte bezpečně zavřenou v přepravce nebo odchytové kleci a nyní je potřeba navštívit veterináře.
Veterinář kočku prohlédne, ošetří případná zranění, odčerví a naočkuje.
Pokud budete mít kočku přechodně u sebe doma, určitě zamezte styku s vašimi domácími mazlíčky, dokud odchycenou kočičku nenecháte naočkovat.

4. Hledání nového domova

Nyní máte kočku ošetřenou od veterináře a naočkovanou. Zkuste se nám tedy ozvat, jestli pro ni máme volnou kapacitu v depozitu. Kočičku od vás převezmeme a začneme jí hledat nový domov.
Případně si zkuste kočičku nechat ještě pár dní na zkoušku u sebe doma. Často se stává, že v ní nálezci najdou svou spřízněnou duši a už se jí nechtějí vzdát. Nebo se ve vašem okolí najde někdo, kdo by měl o kočičku zájem. Poptejte se u svých známých, příbuzných, sousedů. Člověk nikdy neví.
Pokud se nakonec rozhodnete si kočičku nechat, určitě nezapomeňte na kastraci! Kastrace je nejvhodnější ve věku cca 6 měsíců.

Podmínky přijetí nalezené kočky do našeho depozita

Ta nejmenší koťátka do 8–12 týdnů přijímáme pouze s jejich kočičí mámou. Koťata se toho od matky musí hodně naučit – přechod na pevnou stravu, používání záchodu, socializace.

Větší koťata přijímáme po naočkováním. Alespoň po tom prvním. První očkování u koťat probíhá v 8. týdnu, přeočkování pak ve 12. týdnu věku kotěte.

Přijetí koťat bez naočkování je riskantní pro ostatní kočky v depozitu. Naočkované by měly být všechny přijímané kočky.

U přijetí nás bude zajímat lokalita, kde jste zvíře našli, datum jeho nalezení, pohlaví, přibližné stáří a případný handicap kočky.